Kde najdu porodní asistentku? Nejlépe ve svém okolí s dojezdem do hodiny k vám domů. Hledat ji můžete na naší mapě porodních asistentek pro poporodní služby, které vám mohou poskytnout. Hledat ji můžete i na mapě členek Unie porodních asistentek.

Tyto služby může rodička využít jak po ambulantním porodu – předčasném propuštění z porodnice, tak po běžném propuštění po porodu z porodnice. Samozřejmě i po domácím porodu. Kdykoli, když něco potřebuje probrat ohledně kojení, chování miminka nebo svého šestinedělí.

Na mapě najdete v okolí vašeho domova značku se jménem a kontaktem na porodní asistentku. Legendu mapy si určitě přečtěte. Odpoví vám třeba na otázku, proč jsou některé porodní asistentky označené jako ufon a jiné jako domeček (ne, neznamená to, že chodí k domácím porodům).

Jste porodní asistentka a chcete být zobrazena na mapě? Napište nám.

Kdo je porodní asistentka a komu vlastně asistuje?

Porodní asistentka je zdravotnice, specialistka na péči o ženu v průběhu normálního (nekomplikovaného) těhotenství, porodu a šestinedělí, včetně péče o zdravého novorozence a kojence do věku šesti týdnů. Komunitní porodní asistentka pečuje o ženu kontinuálně, systémem jedna na jednu, poskytuje odbornou a respektující zdravotní péči. Pokud PA zjistí u ženy nebo plodu odchylku od normálu (fyziologie), doporučí ženě obrátit se na příslušného odborníka, který odchylku prověří, nebo přímo řeší. Žena může být v péči porodní asistentky i při komplikovaném těhotenství, ale vždy by měla docházet i ke specialistovi (gynekolog, diabetologická poradna, genetika, kardiologie…)

Jak si vybrat porodní asistentku? (pdf)

Porodní asistentka asistuje těhotné i rodící ženě, pak i celé šestinedělí miminku a šestinedělce. Stará se o ženské zdraví po celý čas života ženy. Není to asistentka lékaře, ale ženy.

Informace zpracované na této mapě pochází z Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb. Další nebo doplňující informace pak z webových stránek samotných porodních asistentek nebo jejich pracovišť.