Tělo se připravuje na porodní proces a na období šestinedělí i tak, že zvyšuje hladinu srážlivých faktorů v krvi matky. Vyšší hladinu udržuje tělo ještě několik týdnu po porodu. A právě vyšší hladina srážlivých faktorů je jednou z podmínek pro vznik trombózy. 

Prevence tromboembolické příhody

Dostatečný pohyb a lehké cvičení nohou před i po porodu. Má-li těhotná varixy, křečové žíly na končetinách, měla by v průběhu třetího trimestru nosit kompresní punčochy. Nohy často pokládat do zvýšené polohy. Neměla by dlouhodobě sedět, ani by neměla sedět „s nohou přes nohu“ – to vše zpomaluje tok krve a zvyšuje riziko vzniku trombu.

Pokud po komplikovaném porodu, či po porodu císařským řezem ležíte, měly by být nohy stažené bandáží, nebo kompresními punčochami.

Rizikové faktory

Trombóza je stav, kdy se srazí určité množství krve a vznikne krevní sraženina na stěně žíly. Nejde o běžnou komplikaci v průběhu šestinedělí, ale také ne zcela ojedinělou, či naprosto výjimečnou. Trombóza může vzniknout na povrchové žíle, nebo u hluboce (uložené) žíly.

Rizikem vzniku trombózy je stav, kdy by se tato sraženina odloučila od stěny cévy a putovala krevním řečištěm do plic, díky tomu může dojít k embolii plic. Což už je komplikace v průběhu šestinedělí zcela výjimečná, nicméně stejně tak velmi závažná. U hluboké žilní trombózy je větší riziko embolie.

Konkrétní rizikové faktory:

  • Varikózní žíly
  • Obezita
  • Starší rodička, multipara (zejména ženy, které porodily tři a více dětí)
  • Porod instrumentální (vakuumextraktor, forceps, císařský řez)

Povrchová žilní trombóza a její klinické projevy

Může se projevit už v prvních dnech po porodu. Nejčastěji na dolních končetinách, především na lýtku. Kůže nad postiženou žilou bývá červenější, na dotek může být bolestivá. 

Terapie

Dle rozsahu trombózy lékař ordinuje klid na lůžku. Podávají se analgetika na zmírnění bolesti, doporučují se teplé obklady. Postižená končetina se elevuje, tedy uloží se do zvýšené polohy. Dle rozsahu trombózy se podávají masti s heparinem, příp. lékař naordinuje léky na ředění krve.

Hluboká žilní trombóza pánevních, či končetinových žil

Jde o závažnou komplikaci v průběhu šestinedělí. 

Klinické projevy

  • Charakteristická bolest v místě postižení
  • Zčervenání místa a otok postižené oblasti
  • Otoky postižené končetiny, či v pánevní oblasti, spojené s bolestí
  • Může se objevit zvýšená teplota, či horečka
  • Zrychluje se pulz, tedy tepová frekvence matky

Terapie

V průběhu hospitalizace se postupuje stejně jako při povrchové žilní trombóze, ale zcela jistě budou ordinovány léky na ředění krve, bandáž končetin a jejich elevace. 

Na základě výsledků krevních odběrů mohou být naordinována i antibiotika. Hluboká žilní trombóza může být následkem zánětu v děloze, či obecně zánětu v pánevní oblasti.