Základním příznakem infekce v šestinedělí je zvýšená teplota, až horečka, která upozorní na zánětlivý proces, který probíhá někde v těle. Zde je důležité zmínit, že mírné zvýšení teploty, bez dalších známek infekce, v prvních 24 hodinách po porodu je zcela běžné a je to většinou následek dehydratace organismu matky. Další možností zvýšené teploty, které také nejsou nijak výjimečné, jsou dny zpravidla (2-4 den), kdy se rozbíhá naplno laktace a tělo na to často reaguje mírně zvýšenou teplotou.
Místa, kde se může infekce po porodu rozvinout:
- Porodní poranění
- Děloha
- Močový měchýř
- Prsa (viz kapitola o Péče o prsa)
Obecné klinické projevy infekce
V průběhu prvních dnů, ale až deseti, se vyskytne horečka, tedy teplota nad 38°C.
Jde-li o lokalizovanou infekci – např. porodní poranění – pak je postižené místo oteklé, začervenalé a bolestivé. Může se objevit hnisavý sekret. Žena může mít zimnici, pocity na zvracení.
Jde-li o systémovou infekci (po celém těle) – pak se k výše uvedené horečce přidávají i pocity malátnosti, veliké únavy, větší bolestivost a ztráta chuti k jídlu.
Zapáchající očistky, tedy krev, která odchází z dělohy, jsou také jednou ze známek probíhající infekce.
Klinické projevy infekce porodního poranění
Zarudnutí, otok, zvýšená teplota, bolest a vysoká citlivost, hnisavá sekrece v místě poranění, rozestup okrajů šité rány.
Klinické projevy infekce dělohy
Citlivost dělohy, zvětšení a tedy nedostatečné zavinutí dělohy. Prodloužené a velmi úporné bolesti břicha. Silně zapáchající očistky jejich množství je různé.
Rizika, která může přinést infekce dělohy jsou obecně taková, že se infekce může rozšířit na další břišní orgány, příp. do celého organismu. Proto je infekce dělohy jednou z výžných poporodních komplikací.
Klinické projevy infekce močového měchýře a ledvin
V případě močového měchýře, žena pociťuje mírnou horečku, pálení, řezání při močení. Časté nucení na močení. Dochází k častému močení malého množství moči.
V případě infekce ledvin má žena zpravidla vysokou horečku, zimnici, bolest zad nad úrovní pasu, bolesti v bocích a pocity na zvracení, až zvracení jako takové.
Vyšetření a terapie
V průběhu šestinedělí je možné při lehkém průběhu infekce konzultovat stav se svou PAporodní asistentka. Nemá-li dostatek zkušeností, nebo je-li klinické projevy závažnějšího rázu, pak je vždy dobré konzultovat na gynekologické ambulanci (GA) nejbližší porodnice, ideálně té, kde jste své dítě přivedly na svět. V průběhu celého šestinedělí dále tzv. spadáte do péče porodnice!
Krevní odběry na potvrzení a zjištění míry infekce.
Vaginální vyšetření, během kterého se může nabrat tzv. kultivace a díky tomu se následně antibiotická léčba může zaměřit přímo na konkrétní bakterii.
Pokud jde o infekci močového měchyře, pak se odesílá na kultivaci vzorek moči.
Pokud je v důsledku infekce vznik abscesu např. v prsu, pak lékaři přistoupí k vypuštění tohoto abscesu.
Více informací o hojení porodních poranění viz. kapitola Ošetřování por. poranění