Porodnice je od 7/2023 zavřená. Zdroj: https://plzensky.denik.cz/zpravy_region/porodnice-ve-stode-uplne-konci-duvodem-je-nedostatek-pediatru-20230810.html

2019

Únor 2019. Zdravá čtvrtorodička po konizaci děložního čípku zde ve 41. tt porodila zdravé dítě. Maminka chtěla odejít do klidu domova, zdravotníky informovala předem, reverz vystaven do půl hodiny, celkově odchod po 3 hodinách. Na patičkový test se vraceli do porodnice. Komunikace s porodníky probíhala na jedničku, na pediatr jim stačil kontakt. PLDD neměl problém přijmout, ačkoli o ambulantním porodu nevěděl. Žena měla zajištěnou poporodní péči u rodiny a absolvovala kurz Jemného zrození – Hypnoporodu.

Odpovídá primář gyn-por oddělení MUDr. Jakub Mach:

Ambulantní porod je samozřejmě možný, budeme se snažit Vám vyhovět. Důležité je samozřejmě vyjádření pediatrů ke stavu novorozenečka. Ale i oni se snaží nedělce vyhovět.

Běžný pobyt je 3dny+, rozhodující je většinou stav novorozence, který se může prodloužit třeba pro novorozeneckou žloutenku. Ovšem obecně se snažíme propustit nedělku co nejdříve.

Vnitřní pravidla pro ambulantní porod jsem odmítnul stanovit, s ambulantními porody mám dobré zkušenosti z doby mé dlouholeté práce v cizině a jakákoliv předem stanovená pravidla neodpovídají flexibilitě v praxi.

Při odchodu zaznamená novorozenecké oddělení jméno Vašeho pediatra, jakákoliv potvrzení odporují normální logice a byly by vyjádřením nedůvěry k rodičům.

Novorozecké oddělení přímo nabízí dodatečný ambulantní screening novorozence. Je ale nutná telefonická domluva termínu. To ale určitě není problém.

Myslím, že u nás proběhlo v tomto roce zatím 5 ambulantních porodů, všechny proběhly medicínsky i administrativně bez problémů. Žádná z nedělek se nemusela vrátit k opakované hospitalizaci, 3 přišly po 2 týdnech z vlastní iniciativy na rutinní kontrolu, 2 byly kontrované u svého gynekologa.

V případě opakovaného přijetí, doufám, že to nebude nutné, Vám umožníme přijetí k nám pohromadě s novorozenečkem.

Rodička dostane po ambulantním porodu moje privátní číslo na mobil, kde jsem prakticky stále k zastižení. To že odejde, neznamená, že nás nezajímá její další průběh šestinedělí.

Snažíme se ambulantní průběh porodu umožnit.