2018

V prosinci 2018 zde žena ve 40. tt porodila své druhé dítě. Žena měla porodní nález na čípku od 32. tt, jinak se jednalo o zdravé těhotenství. Chtěla odejít dříve do pohody domova, za starším kojeným dítětem a aby se sžívali všichni jako rodina. O jejím záměru v porodnici předem věděli, odcházela 13 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 6 hodin. Kartičku pro NLS poskytla a odběr provedla soukromá PA. Komunikace v porodnici byla ucházející, požadovali potvrzení od PLDD, které žena měla. Dosavadní PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Žena je ráda, že odešla dříve, na doma měla zajištěnou péči soukromé PA.

V prosinci 2018 zde žena ve 41. tt porodila své druhé dítě. Jednalo se o naprosto zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít dříve, aby byla také se starším dítětem a neviděla smysl v setrvávání v porodnici. O jejím záměru věděli v porodnici předem, odcházela 24 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 2 hodiny. Kartičku pro odběr na NLS měla od soukromé PA, která zároveň provedla odběr. Komunikace v porodnici byla vynikající, požadovali potvrzení od PLDD, které žena měla – našla pediatra, který neměl problém přijmout dítě po AP. Je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči rodiny a soukromé PA.

V listopadu 2018 zde žena ve 40. tt porodila své první dítě. Jednalo se o naprosto zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít, aby se mohla co nejdříve sžívat s miminkem v klidu domova. O jejím záměru v porodnici věděli předem, odcházela 48 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 10 minut. Odběr na NLS byl proveden ještě před odchodem z nemocnice. Komunikace se zdravotníky byla strašná (pediatrička strašila úmrtím dítěte, soudy, byla arogantní a nepříjemná), stačilo jim předat jméno a kontakt na PLDD. Žena si našla PLDD, který nemá problém přijmout dítě po AP. Je ráda, že odešla dřív, před porodem absolvovala kurz hypnoporodu od Jemného zrození a použila Rukověť AP.

V listopadu 2018 zde žena ve 42. tt přivedla na svět své čtvrté dítě. Jednalo se o naprosto zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít dříve za svým malým dítětem. O jejím záměru v porodnici předem věděli, odcházela 24 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 1 hodinu. Kartičku na odběr NLS si žena sehnala sama, stejně tak sama provedla odběr. Komunikace se zdravotníky byla vynikající, požadovali potvrzení od PLDD, které žena měla. Žena měla problém najít PLDD, který s AP nebude mít problém, nakonec byla úspěšná. Je ráda, že odešla domů dřív.

V listopadu 2018 zde žena ve 41. tt přivedla na svět své první dítě. Rodiče dítěte měli odlišný Rh faktor, jinak se jednalo o zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít dříve kvůli klidu a obklopení se lidmi, jejichž odborným informacím důvěřuje. O jejím záměru v porodnici předem věděli, žena odcházela 20 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 1 hodinu. Kartičku na odběr NLS v porodnici nepředali, odběr provedl registrující PLDD. Komunikace v porodnici byla vynikající, požadovali potvrzení od PLDD, které žena měla. Neměla problém najít PLDD, který dítě po AP do péče převezme. Žena měla na doma zajištěnou péči pediatra, laktační poradkyně, nemocniční PA a soukromé PA, u které také absolvovala předporodní kurz. Je ráda, že domů odešla dříve.

V říjnu 2018 zde žena ve 40. tt porodila své druhé dítě. Rodiče měli odlišný Rh faktor, jinak se jednalo o naprosto zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít kvůli klidu, soukromí, lepší stravě a rodinné vazbě. O jejím záměru v porodnici věděli předem, odcházela 12 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán ihned po prohlídce lékaři. Kartičku na odběr NLS si zajistil a odběr provedl registrující PLDD. Komunikace v porodnici byla vynikající, požadovali potvrzení od PLDD, které žena měla. Neměla problém najít pediatra, který dítě po AP převezme do péče. Žena je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči rodiny, soukromé PA a pediatra.

V říjnu 2018 zde žena ve 40. tt porodila své druhé dítě. Rodiče měli odlišný Rh faktor, žena měla problematický předchozí porod, jinak se jednalo o zdravé těhotenství. Domů chtěla odejít dříve do klidu, pohody, za domácí stravou a starším dítětem. O jejím záměru v porodnici věděli předem, odcházela 30 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán okamžitě. Kartičku na NLS v porodnici nepředali, odběr provedla soukromá PA. Komunikace v porodnici byla vynikající, potvrzení od PLDD nevyžadovali, stačilo jméno a kontakt. Žena je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči soukromé PA, pediatra a duly.

V září 2018 zde žena ve 42. TT porodila své druhé dítě. Žena byla po prvním porodu sekcí, ve 23. tt hospitalizována pro hrozící potrat, měla pozitivní výsledek na GBS (nebo test nepodstoupila). Porod nakonec proběhl sekcí. Žena chtěla odejít dříve, aby byla doma. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli, odcházela 70 hodin po porodu po podpisu reverzu, který nebyl požadován. Odběr na NLS byl proveden ještě před odchodem z porodnice. Komunikace v porodnici byla vynikající, požadovali potvrzení od PLDD, které žena měla. Dosavadní pediatr neměl problém přijmout dítě po AP. Žena je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči soukromé PA.

V září 2018 zde žena ve 41. tt porodila své druhé dítě. Jednalo se o naprosto zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít domů dřív, aby byla společně celá rodina a protože odd. šestinedělí v porodnici jí není příjemné. O jejím záměru zdravotníci věděli předem, odcházela 65 hodin po porodu, reverz nebyl požadován. Odběr na NLS byl proveden ještě před odchodem domů. Potvrzení od PLDD nevyžadovali, současný pediatr o AP nevěděl, ale problém s tím neměl. Komunikace v porodnici byla výborná, žena je ráda, že odešla dřív. Před porodem absolvovala kurz předporodní přípravy v Acentru v Praze.

Září 2018. Zdravá druhorodička zde porodila zdravé dítě. Pro AP se rozhodla po špatných zkušenostech z oddělení šestinedělí po prvním porodu. V porodnici o AP věděli a neměli s tím problém, reverz byl připraven během 1-2 hodin. Kartičku na NLS screening koupili u komunitní PA a odběr krve provedl PLDD. Ten neměl problém s přijetím po AP. O péči po porodu se postarala komunitní PA. Matka celkově rozhodnutí pro AP hodnotí velmi pozitivně.

V srpnu 2018 zde žena s hypertenzí (vysokým krevním tlakem) porodila zdravé miminko. Narodilo se ve 42. tt. Motivací pro ambulantní porod bylo starší dítě rodičky. Uvedla, že byl trochu problém najít pediatra, který by bych ochotný přijmout novorozence po ambulantním porodu, ale nakonec ho našla. Potvrzení od pediatra odevzdala rovnou na příjmu, zdravotníci tak o AP věděli předem. Po porodu byla unavená, rozhodla se s odchodem nespěchat. Odcházela po 58 hodinách. Test z patičky se stihl udělat ještě v porodnici. Reverz nachystali do 2 hodin. Žena hodnotí komunikaci s porodnicí na výbornou, dle jejích slov vše probíhalo hladce. Se svým ambulantním porodem je velmi spokojená. Po přesunu do domácího prostředí o ženu pečovala rodina.

Červenec 2018. Druhorodička porodila děťátko ve 40. tt, oba zdraví. Pro ambulantní porod se rozhodli, protože si přáli klid domova, a nepřáli si žádné zastrašování úbytkem váhy kvůli pomalému rozkojení. Zdravotníci o dřívějším odchodu předem informováni byli. Odešli 46 hodin po porodu, reverz byl nabídnut. Kartičku na NLS v porodnici nedostali, test provedl registrující PLDD. Komunikace mezi zdravotníky a rodiči mohla být lepší – zastrašování úbytkem váhy se konalo. Dítě mělo porodní váhu 4,9 kg a 10 % úbytek zkrátka vypadá větší na kalkulačce než u 2,5kiláčka, že? Rodina je ráda, že se ambulantní porod povedl a mohli odejít dříve. Pediatr, ke kterému chodí již s prvním dítětem, neměl problém přijmout čerstvého novorozence, a také vydal potvrzení pro porodnici. Doma je navštívila porodní asistentka, u které byli v komunitní péči a která měla zároveň úvazek v porodnici, kde žena rodila.

Červen 2018. V 41. tt se zde narodilo prvorodičce zdravé dítě. Požádala již před porodem o ambulantní porod, protože chtěla být s miminkem a s manželem doma ve vlastním, klidném prostředí. Odešla 11 hodin od porodu s miminkem na reverz, který jí donesli 2 hodiny od požádání. Kartičku na NLS v porodnici nedostala, odběr krev provedla komunitní PA. Žena byla ráda, že mohla být doma brzo po porodu, ale průběh odchodu byl skvělý. „Vyzdvihnout bych chtěla přístup dětského doktora pana Taberyho, který s dřívějším odchodem neměl problém, revers připravil rychle, byl velmi vstřícný. 11 hodin jsme zůstávali hlavně proto, že porod proběhl pozdě večer a zůstávali jsme přes noc, jinak bychom asi odešli i dříve.“ Před porodem vyhledala pediatra, který nebude mít osobní problém přijmout dítě mladší 72 hodin. V porodnici se ptali na kontakt na něj. V domácím prostředí spokojenou nedělku navštívila a své služby poskytla komunitní PA a o nedělku i dítě pečovala rodina. Žena se před porodem připravovala na kurz v Acentru v Praze u Ivany Königsmarkové.

Červen 2018. Žena porodila své třetí dítě ve 40. tt, oba zdraví, ženu jen před porodem trápily varixy na rodidlech. Pro ambulantní porod se rozhodli, protože jejich motivace být doma byla silnější než zvyklosti v porodnici („klid doma, rodina pospolu, odpočinek, možnost společného pohodlného spaní ve velké posteli, absence rušivých elementů typu vážení, čárkování, sanitáři, uklízečky, vizita atd.“) Zdravotníci o dřívějším odchodu předem informováni byli. Odešli 3 hodiny po porodu, reverz byl nabídnut do hodiny. „Odejít rovnou z porodního sálu bylo nejlepší rozhodnutí, jsem opravdu ráda, že jsme si od začátku mohli užívat klidu domova.“ Odběr NLS provedla ženina komunitní porodní asistentka, která disponovala kartičkami k tomuto odběru. Komunikace mezi zdravotníky a rodiči byla vynikající. Rodina je ráda, že se ambulantní porod povedl a mohli odejít dříve. Pediatra pro novorozence našli snadno, ambulantní porod mu nevadil. Potvrzení od něj v porodnici chtěli, žena jej měla. Doma je navštívila porodní asistentka, u které byli v komunitní péči. O ženu a dítě pečovala rodina. Před porodem žena absolvovala kurz Jemného zrození – Hypnoporod.

Květen 2018. Druhorodičce se zde narodilo zdravé miminko, které přišlo na svět v 41. tt. V ženině anamnéze byl GD. Oba byli po porodu v pořádku a tak rodiče požádali o ambulantní porod. Žena se těšila na starší dítě a přála is klidný začátek šestinedělí bez stresu z nemocnice a jejich pravidel. Zdravotníci o záměru odejít předčasně věděli. Po vyhotovení reverzu (do 30 minut) rodina odcházela 18 hodin od porodu domů. Kartičku na NLS jim nedali, odběr krve provedl registrující PLDD. Komunikace během odchodu probíhala skvěle. Žena byla s dřívějším odchodem moc spokojená. PLDD vybavil ženu před porodem potvrzením o budoucí registraci. V domácím prostředí rodinu navštívila laktační poradkyně a dula.

Duben 2018. Druhorodičce se zde v dubnu narodilo dítě, které přišlo na svět v 41. tt. Oba byli v pořádku a tak rodiče požádali o ambulantní porod. Dali přednost společnému a nerušenému sžívání se doma. Zdravotníci o záměru odejít předčasně nevěděli, ale po vyhotovení reverzu rodina odcházela 12 hodin od porodu domů. Kartičkou na NLS je nevybavili, odběr krve provedla komunitní porodní asistentka. Komunikace během odchodu probíhala dobře, ale mohla být o něco lepší. Žena byla s dřívějším odchodem moc spokojená a udělala by to zas. Rodinný pediatr to nevěděl, že miminko nebude starší 72 hodin, ale ochotně ho přijal do péče. V porodnici stačilo předat na něj kontakt. Také je doma navštívil, stejně jako komunitní porodní asistentka, která poskytla ženě i dítěti poporodní služby. Na porod se žena připravovala u Michaely Klementové.

Březen 2018. Velmi dobře připravená zdravá prvorodička porodila zde v 42. tt zdravé dítě. Připravila si DVP, ve kterém možnost ambulantního porodu připustila. Porodnici ona i a dítě opustili po 32 hodinách na reverz. Kartičku na NLS nedostali, odběr krve provedli na novorozenecké JIP, kam z porodnice odjeli s velmi vysokou novorozeneckou žloutenkou. Komunikaci se zdravotníky hodnotí maminka výborně a je ráda, že mohla odejít dříve. Před porodem vyhledala pediatra, který nebude mít osobní problém přijmout dítě mladší 72 hodin. V porodnici si na něj vzali kontaktní údaje. V domácím prostředí ženu i dítě navštívila a své služby poskytla komunitní PA, laktační poradkyně a dula. Před porodem žena absolvovala kurz Jemného zrození – Hypnoporod, Kurz předporodní přípravy s Annou Kohutovou a seminář Zuzany Candiglioty.

Březen 2018. Zdravá druhorodička porodila zdravé dítě v 40. tt. Velmi důležité pro ni byla domácí pohoda, také klid a lepší společný start, proto zvolila ambulantní porod. Zdravotníci o záměru ženy rodit ambulantně nevěděli, na porodním sále se rodičky ptali, jestli chce odejít ještě ten den, velmi rychle vyřídili dokumenty a na reverz žena i s dítětem odcházela 26 hodin po porodu domů. Odběr krve na NLS (patička) provedl registrující pediatr, kartu na NLS v porodnici nedostali. Žena je velmi spokojená, že odešli dříve na vlastní žádost, a tuto možnost si velmi pochvaluje. V porodnici se ptali po potvrzení od pediatra (přímo ho nevyžadovali), žena ho měla od jejich stávajícího PLDD, který ochotně dítko registroval. Doma je navštívila soukromá porodní asistentka.

Únor 2018. Druhorodička zde porodila v 41.tt zdravé děťátko. Ambulantní porod volila pro oboustrannou dobrou poporodní adaptaci a nepříjemně stresující nemocniční prostředí. Zdravotníci o jejím záměru rodit ambulantně věděli. Na reverz odešli 11 hodin od porodu. Reverz donesen 2h od požádání. Kartičku na NLS v porodnici nedostali, test provedl jejich pediatr. Žena byla s proběhem odchodu spokojena a je velmi ráda, že odešli na vlastní žádost předčasně z porodnice. V porodnici po ní chtěli potvrzení od pediatra a měla ho. Doma je navštívila soukromá porodní asistentka.

Leden 2018. Prvorodička porodila děťátko ve 42. tt, oba zdraví. Pro ambulantní porod se rozhodli, protože si přáli klid doma, pohodlí, kvalitnější spánek, lepší soužití i s otcem, a cítili se nejisti ve zdravotnickém zařízení. Zdravotníci o dřívějším odchodu předem informováni byli. Odešli 53 hodin po porodu, reverz nebyl nabídnut. Odběr NLS byl proveden v porodnici. Komunikace mezi zdravotníky a rodiči mohla být lepší. Rodina je ráda, že se ambulantní porod povedl a mohli odejít dříve. Pediatra pro novorozence našli snadno, ambulantní porod mu nevadil. V porodnici potvrzení od pediatra nechtěli. Doma je navštívila porodní asistentka, u které byli v komunitní péči a která měla zároveň úvazek v porodnici, kde žena rodila.

2017

Prosinec 2017. Druhorodička porodila ve 41. tt zdravé miminko. Ženu před porodem trápily žíly a záněty močových cest, těhotenství bylo po KET. Pro ambulantní porod se rozhodli kvůli klidu na spaní a kojení, možnosti kojení na požádání a kontaktu s prvorozeným. Odešli 12 hodin po porodu. Před odchodem podepsali reverz, který byl přinesen po 3 hodinách. Kartičku na novorozenecký screening jim v porodnici nedali, odběr provedla doma porodní asistentka. Komunikace ze strany personálu mohla probíhat lépe. Stávající pediatr rodiny neměl problém přijmout dítě po ambulantním porodu do péče. V porodnici chtěli potvrzení od pediatra, rodička ho neměla. Dětská lékařka je poučovala, jaké mohou nastat situace, které mohou ohrozit život dítěte. Nicméně si vše ustáli a jsou rádi, že mohli odejít dříve. Po porodu je doma navštívila jejich porodní asistentka. Zpětně rodička hodnotí, že by bylo lepší mít sebou u porodu svou porodní asistentku nebo dulu, která by je tím provedla a byla oporou.

Prosinec 2017. Prvorodička ve 40. tt porodila, oba zdraví. Motivací pro ambulantní porod byl klid, soukromí a omezení lékařských „rad“ a prohlídek. Měla přání spát s miminkem doma v posteli a v klidu se rozkojit bez vážení miminka. Zdravotníky o plánu dřívějšího odchodu dříve neinformovala, domů odešli 30 hodin po porodu. Před odchodem podepsala reverz, který přinesli za hodinu. Kartičku na novorozenecký screening jim v porodnici nedali, odběr proběhl v porodnici v Ústí nad Labem. Komunikaci se zdravotníky hodnotí maminka výborně a je ráda, že mohla odejít dříve. V porodnici stačilo uvést jméno pediatra a kontakt na něj. Současný pediatr rodiny o ambulantním porodu nevěděl, ale nedělal problémy.

Listopad 2017. Druhorodičce (VBAC) se zde narodilo zdravé dítě v 40. tt. O jejím plánu pro ambulantní porod nevěděli předem. Motivace pro předčasný odchod: zkušenost s prvním porodem a oddělením šestinedělí v jiné porodnici a také mladší dítě doma. Odešli 24 hodin od porodu, reverz byl donesen do hodiny. Kartičku na NLS v porodnici nedostali, test provedla komunitní porodí asistentka. Žena byla v průběhem odchodu spokojena a byla velmi ráda, že mohli být jako rodina brzo spolu. V porodnici se neptali na pediatra a jejich stávající děťátko přijal do péče. Doma je navštívily laktační poradkyně a dula.

Říjen 2017: Prvorodička 23 let, přirozený porod při asynklitismu (resp. epidurál, ale žádná jiná medikace). Žádné anamnesticke zatížení. Motivace pro AP: klid a pohoda domova. Dítě 9-10-10. Porod vedla privátní PA (chránila zájmy rodičky), komunikace s přítomným primářem velmi na úrovni, nabízel, nenutil, nemanipuloval. Spíše doporučoval a říkal proč. Porodní plán dodržen (bonding, pupek, poloha, trpělivost při delší 2. dp – horší rotování – nikdo netlačil, nechtěl dělat nástřih apod. Primář jen nakukoval na porodní sál, zda je vše ok, a nechal to v rukou PA.

Rodička měla podepsaný formulář pro neonatology od pediatra – kartičky na novoscreening neřešila, má je její pediatr. AP hlásila na příjmu. Komunikace s neonatology otřesná – nezodpovědnost vzhledem k věku a paritě (prvorodička). Strašení smrtí (pro nevyšetření VVV), vyhnisání očí (odmítnuta kredeizace). Edukace od sestry velmi nedostatečná. Oddalovali odchod rodičky mlžením ohledně vyndání katetru po epidurálu. Odchod se uskutečnil až 10 h po porodu.

Říjen 2017. Prvorodička si přivedla k porodu externí nemocniční PA. Porodní přání dodrženo. V závěru chtěl porodník ihned stříhat pupečník, odmítnuto. Všechny intervence nejpeve nabídnuty, rodičkou odmítnuty, bez zpětné vazby o obhajování. Porod v 19h, přečkala noc o své vůli. Ráno vše vyřízeno v klidu. Kartičky na novorozenecký screening nevydali, asi počítali, že je má rodiččina PA.

V září 2017 zde žena ve 40. tt porodila své první dítě. Rodiče dítěte měli odlišný Rh faktor, žena trpěla poruchou srážlivosti krve a kardiologickým onemocněním. Domů chtěla odejít dříve kvůli klidu a soukromí, o jejím záměru v porodnici věděli předem. Odcházela 11 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 4 hodiny. Kartičku na odběr pro NLS v porodnici nepředali, odběr provedla soukromá PA. Komunikace v porodnici byla ucházející, potvrzení od PLDD nevyžadovali. Žena neměla problém najít pediatra, který převzal do péče dítě po AP. Před porodem žena absolvovala Kurz předporodní přípravy od porodní asistentky Katky Brodské v Centru pro podporu rodiny Evita. Je ráda, že odešla dříve, na doma měla zajištěnou péči soukromé PA.

Září 2017. Druhorodička, porod ve 41. týdnu, oba zdraví. Rozhodla se pro ambulantní porod už v těhotenství, protože chtěla být doma i s miminkem v kruhu rodinném a neměla dobré reference na oddělení šestinedělí. Za 24 hodin odešli domů. Nutností bylo podepsat reverz, jehož příprava trvala 4 hodiny. Kartičku na novorozenecký screening od porodnice nedostali. Komunikace byla slabší, došlo i na zastrašování a neprofesionální poznámky. Novorozenecký screening zajistil registrující pediatr, stejně jako další vyšetření miminka v domácím prostředí. Pediatr je po ambulantním porodu přijal úplně bez problémů.

Srpen 2017. Zdravá prvorodička porodila v 42. tt své zdravé dítě. Odešla na reverz s dítětem 10 h po porodu z důvodu nepodpory na oddělení šestinedělí, špatných rad a znevažování rodičovských kompetencí. Předložila potvrzení od pediatra, kterého našla snadno. Ten par provedl ve své ordinaci test z patičky. Rodička byla velmi nespokojena s přístupem personálu na oddělení šestinedělí, ale celkově je spokojená, že s miminkem odešla předčasně domů.

Červen 2017. V 39. tt se tu narodilo zdravé dítě ženě, pro níž to byl třetí porod. Zkušená matka měla z prvního porodu velmi špatné vzpomínky na oddělení šestinedělí, druhý rodila již ambulantně v Podolí a i tentokrát si přála klid na kojení a miminko a samozřejmě jí chyběly starší děti. Proto v Rakovníku před porodem oznámila, že by chtěla odejít předčasně z porodnice s dítětem domů. Odešla po 11 hodinách od porodu i s dítětem na reverz domů. Kartičku na NLS v porodnici nedostala, odběr krev provedl registrující PLDD. Průběh předčasného odchodu domů popisovala žena jako otřesnou zkušenost, velmi nedůstojnou a to přesto, že měla potvrzení od registrujícího PLDD. V domácím prostředí je navštívila dula. Citujeme: U porodu byla mnou vybraná a placená PA, která je shodou okolnosti zároveň rakovnická externí PA. Ta dokázala téměř nemožné a porod byl úžasný. Nicméně ostatní personál, úděsné. Službu konající gynekoložka – mladá holka, všechno od ní bylo strašně bolestivé, až jsem si myslela, že to dělá schválně. Pediatr protivnej arogantní dědek, sestry se snažily, i když moc mi toho neřekly, ale asi proto, že mě považovaly za zkušenou. Po odchodu se mi VELMI ulevilo. Ale přesto bych jela rodit do Rakovníka zase – s mou PA, s dulou Ivčou a manželem to byl dreamteam 🙂

V únoru 2017 zde žena přivedla na svět ve 39. TT své první dítě. Žena měla diagnostikovaný gestační diabetes. Žena chtěla odejít dříve do klidu domova a pryč od zdravotnických rad. V porodnici o jejím záměru předem věděli. Žena odcházela 20 hodin po porodu po podpisu reverzu, který připravili bezodkladně. Požadovali potvrzení od PLDD, které žena neměla. Rodiče našli pediatra, který neměl problém přijmout dítě po AP. Kartičku na NLS v porodnici nepředali, odběr provedla komunitní PA. Komunikace v porodnici byla ucházející. Žena je ráda, že ambulantně odešla. Na doma měla žena zajištěnou péči poporodní duly a komunitní PA. Před porodem absolvovala kurz předporodní přípravy v A-centru.

Leden 2017. Druhorodička porodila VBAC v 41. tt zdravé dítě. Chtěla být doma i se starším dítětem, proto požádala o předčasný odchod na reverz. Ten jí byl záhy přinesen a tak odcházeli 24 hodin od porodu domů. Kartičku dali, test provedl registrující pediatr. Byla s komunikací během odchodu velmi spokojená a je ráda, že byli jako rodina brzy pohromadě. V porodnici po ní chtěli vyjádření pediatra, měla ho. Neměl problém převzít dítě po ambulantním porodu. Doma je navštívili a prohlédli pediatr a komunitní porodní asistentka.

Leden 2017. V 38. tt se zde narodilo prvorodičce zdravé dítě. Žena byla sledována pro vysoký krevní tlak s podezřením na preeklampsii. Požádala již před porodem o ambulantní porod, protože nechtěla být v porodnici zbytečně dlouho a nelíbilo se jí prostředí oddělení šestinedělí. Odešla 36 hodin od porodu s miminkem na reverz, který jí donesli 3 hodiny od požádání. Kartičku na NLS v porodnici nedostala, odběr krev provedla komunitní PA. Žena byla ráda, že mohla být doma brzo po porodu, ale průběh odchodu mohl být lepší. Před porodem vyhledala pediatra, který nebude mít osobní problém přijmout dítě mladší 72 hodin a ten ji vydal pro porodnici potvrzení. V porodnici si ho vyžádali. V domácím prostředí spokojenou maminku navštívila a své služby poskytla komunitní PA a dula.