Brečí miminka při odebírání krve z patičky?

Utrpení dítěte není součástí odběru, a ani není žádoucí. V prvé řadě je třeba nenechat se od dítěte oddělit, pak ho můžete uklidňovat například kojením, držením v náručí. Pata se musí pořádně nahřát a nesmí se silně mačkat, tím se může dokonce odběr znehodnotit.

O poskytování péče dítěti, jakož i o poskytovateli této péče rozhodujete vy jako zákonní zástupci: pokud tedy vidíte, že se schyluje k odběru špatným způsobem (nikdo nenahříval patičku, surově ji mačkají, neberou lancetu, ale jehlu – drobná incize je méně bolestivá a obvykle efektivnější než vpich), můžete odběr ukončit a najít jiné zařízení, kde vám nebudou týrat dítě a znehodnocovat materiál špatným provedením odběru.

Také je vhodné podat zpětnou vazbu tomu zařízení, které odběr provádí špatným postupem, Koordinační centrum novorozeneckého screeningu pro Českou republiku zajišťuje školení, která personál naučí odběry provádět korektně – chybně provedené screeningy můžete oznámit i zde.

Znovu je třeba dodat, že tento screening není povinný, je vázaný na váš informovaný souhlas a je možné ho odmítnout (což vzhledem k povaze nemocí a komplikací při prodlení s jejich zjištěním nemůžeme doporučit, ale vaše práva vám nikdo nesmí brát, dokonce ani my ne 😀 ).