Aktuální informace ohledně ambulantního porodu v této porodnici hledejte na Facebooku ve skupině Ambulantní porod a péče porodní asistentky.

Martina Suchardová (komunitní PA):  "Jsou dobře připraveni :-) . Ženám dávají tento papír se všemi informacemi a kontakty při odchodu domů. Poučení o rizicích dřívějšího odchodu je podobné jako v jiných porodnicích, ale jsou zvyklí, že ženy odcházejí i po dvou hodinách po porodu. To je vstřícný a respektující krok v péči o ženu a novorozeně. Na Liberecku mají ženy jednodušší podmínky i proto, že většina pediatrů s ambulantním porodem nemá problém. "
Martina Suchardová (komunitní PA): „Jsou dobře připraveni 🙂 . Ženám dávají tento papír se všemi informacemi a kontakty při odchodu domů. Poučení o rizicích dřívějšího odchodu je podobné jako v jiných porodnicích, ale jsou zvyklí, že ženy odcházejí i po dvou hodinách po porodu. To je vstřícný a respektující krok v péči o ženu a novorozeně.
Na Liberecku mají ženy jednodušší podmínky i proto, že většina pediatrů s ambulantním porodem nemá problém. “
Podobný dokument je i naše Rukověť AP.

2020

V lednu 2020 zde druhorodička ve 41. tt vaginálně porodila koncem pánevním zdravé dítě. Žena měla pozitivní kultivaci GBS, jinak bylo těhotenství normální. Po porodu byly žena i dítě v pořádku, žena chtěla odejít dříve za 14 měsíčním stále kojeným dítětem a protože jí pobyt se zdravým novorozencem v nemocnici přišel zbytečný. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli, odcházela 3 hodiny po porodu po podpisu reverzu za sebe i dítě, který byl dodán za 0,5 hodiny. Kartičku na NLS v porodnici nepředali, odběr provedla soukromá PA. Komunikace se zdravotníky byla ucházející, potvrzení od PLDD nevyžadovali. Stávající PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Žena je ráda, že odešla dříve, na doma měla zajištěnou péči soukromé PA a pediatra.

2019

V září 2019 zde druhorodička ve 41. tt vaginálně porodila dítě, které po porodu zvracelo plodovou vodu. Žena trpěla anemií, jinak byly ona i dítě po porodu v pořádku. Domů chtěla odejít dříve kvůli staršímu dítěti, klidu a pohodě pro sžívání rodiny. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli, odcházela 32 hodin po porodu po podpisu reverzu pouze za dítě, který byl dodán za 2 hodiny. Kartičku na NLS v porodnici nepředali, odběr provedla soukromá PA. Komunikace se zdravotníky byla ucházející, stačilo jim jméno a kontakt na PLDD. Žena měla potíže najít pediatra, který převezme do péče dítě po AP, dosavadního musela změnit. K porodu využila Rukověť AP. Je ráda, že odešla dřív, po porodu o ni doma pečovala rodina a soukromá PA.

V dubnu 2019 zde druhorodička ve 41. tt porodila vaginálně koncem pánevním zdravé dítě. Žena prodělal operaci vrozené srdeční vady, těhotenství bylo bez problémů. Porod i poporodní období probíhalo v pořádku. Žena chtěla odejít dříve, protože jí nevyhovoval režim na oddělení, nedostatek spánku a soukromí a chtěla být se starším dítětem. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli, odcházela 56 hodin po porodu po podpisu reverzu za dítě (lékařka trvala na podpisu oběma rodiči – to není ze zákona nutné – pozn. AP). Žena oznámila, že odchází i bez „papírů“, ale že rádi vyhoví jejich předpisům, doktorka stihla reverz dodat před koncem své směny. Odběr pro NLS se stihl ještě před odchodem z porodnice. Komunikace zde byla vynikající, stačilo jim jméno a kontakt na PLDD. Stávající PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Žena použila pro přípravu na AP a pro komunikaci se zdravotníky naši Rukověť AP. Je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči rodiny a pediatra.

Březen 2019 – úspěšný ambulantní porod, odchod po 22 hodinách. „Jen mi tvrdili, že když nebudu mít hotový screening z patičky do 72 hodin, tak bude nesprávně provedený, a že si musím zařídit kontrolu pediatrem do 24 hodin.“ ale i to se vyřešilo

2018

V prosinci 2018 zde žena ve 41. tt porodila své třetí dítě. Jednalo se o naprosto zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít dřív za klidem a domácí pohodou. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli, odcházela 26 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán do 1 hodiny. Kartičku pro odběr na NLS dodala soukromá PA, která zároveň provedla odběr. Komunikace v porodnici byla ucházející, potvrzení od PLDD nevyžadovali. Dosavadní PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Před porodem žena absolvovala kurz hypnoporodu od Jemného zrození a předporodní kurz Martiny Suchardové. Je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči soukromé PA, pediatra a duly.

V prosinci 2018 zde žena ve 40. tt porodila své druhé dítě. Jednalo se o naprosto zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít dříve do klidu, pohody a soukromí domova a za prvním dítětem. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli, odcházela 16 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 1 hodinu. Kartičku pro odběr na NLS ženě prodali v porodnici, odběr provedl registrující PLDD. Komunikace v porodnici byla vynikající, potvrzení od PLDD nevyžadovali. Dosavadní PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Žena je ráda, že odešla domů dříve, neměla zajištěnou žádnou speciální péči.

V prosinci 2018 zde žena ve 42. tt porodila své třetí dítě. Žena měla pozitivní výsledek testu na GBS, nebo test nepodstoupila a předchozí dva porody byly provedeny sekcí – komplikace s drobnou dehiscencí. Žena chtěla odejít dříve za staršími dětmi, do domácího prostředí a také kvůli Štědrému dni. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli, odcházela 17 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 3 hodiny (s omluvou kvůli lékařce zasahující u akutního případu). Kartičku pro odběr na NLS nepředali, odběr provedla soukromá PA. Komunikace v porodnici byla vynikající, potvrzení od PLDD nevyžadovali. Dosavadní PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Před porodem žena absolvovala kurz hypnoporodu od Jemného zrození. Je ráda, že odešla dříve, na doma měla zajištěnou péči rodiny.

V říjnu 2018 zde žena ve 42. tt přivedla na svět své druhé dítě. Rodiče měli odlišný Rh faktor, jinak se jednalo o naprosto zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít domů dříve kvůli klidu, vyhnutí se nemocničnímu režimu a za starším dítětem. O jejím záměru v porodnici věděli předem, odcházela 26 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 1 hodinu. V porodnici předali informace o NLS a kde sehnat odběrové kartičky, odběr provedl registrující PLDD. Komunikace v porodnici byla vynikající, potvrzení od PLDD nevyžadovali, stačilo jim jméno a kontakt. Dosavadní PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Žena je ráda, že odešla dříve, na doma měla zajištěnou péči pediatra.

V září 2018 zde žena porodila ve 41. tt placentu po třetím, překotném, porodu doma (byla RZS převezena do porodnice). Jednalo se o naprosto zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít domů dříve za staršími dětmi a ani zůstávat nechtěla. O jejím záměru zdravotníci předem nevěděli. Žena odcházela 2 hodiny po porodu po podpisu reverzu, který byl připraven za 1/2 hodiny. Kartičku na odběr NLS v porodnici nepředali, odběr provedla komunitní PA. Kontakt na PLDD ani potvrzení od něj v porodnici nepožadovali, dosavadní PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Komunikace se zdravotníky byl ucházející. Žena měla zajištěnou péči komunitní PA, je ráda, že odešla domů dřív.

V září 2018 zde žena ve 41. tt porodila své první dítě. Žena měla diagnostikovaný GD, dále měla krevní skupinu Rh- a otec dítěte Rh+. Žena chtěla odejít dříve, protože jí nemocniční prostředí není příjemné a věděla, že to pro ni bude lepší na zvykání s dítětem a podporu kojení. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli. Žena odcházela 24 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 3 hodiny. Komunikace v porodnici byla strašná. Personál činil nátlak, nechtěli dovolit odchod dříve jak po 24 hodinách a reverz chtěli podepsat i otcem dítěte. Kartičku na NLS nepředali. Odběr provedl registrující PLDD, rodiče našli pediatra, který neměl problém přijmout dítě po AP. V porodnici stačilo předat jeho jméno a kontakt. Žena je ráda, že odešla domů dříve. Po porodu měla na doma zajištěnou péči rodiny a pediatra.

Červen 2018. Druhorodička ve 39.tt porodila zdravé miminko. GBS byl pozitivní, Rh faktor mínus a předchozí porod byl problematický. Ambulantní porod nabídli rodičům na gyn.-por. oddělení vlastně sami, nicméně pediatra zastrašovala ohledně odchodu a podání vitamínu K ve formě kapek. Žena byla za AP ráda (odešli 3 hodiny od porodu), protože chtěla být se starším dítěte, mohla si doma dělat věci po svém, a nemít tím pádem problémy s kojením jako minule, spát s dítětem v jedné posteli, kojit na požádání apod. Reverz chtěli podepsat i od otce (není to nutné, pozn. webu AP), nakonec jim stačil podpis matky a PA jako osoby blízké. Kartičku na NLS v porodnici nedali, odběr nakonec provedla komunitní PA. Maminka našla PLDD, který s formou porodu neměl problém. Před porodem maminka byla na semináři Martiny Suchardové. O ženu a dítě doma pečovala rodina (lepší strava a podpora) a také soukromá porodní asistentka. Žena vypověděla: „Ambulantní porod ok, ale musela jsem být velmi asertivní a nenechat se zviklat. Pediatra jsem měla domluveného předem, ale nevěřili mi (a možná nevěří do teď), že jsem neměla v plánu rodit doma. Nechápe, že si někdo domluví soukromou PA a jde přitom do porodnice. 🙂 Perfektní byla péče PA po porodu, nemůžu si ji vynachválit. Rozhodně bych do AP šla znova, zase s vlastní PA. První a druhý porod se nedá srovnat.“

Červenec 2018. Dítě narozené KP (stáří 37+0, odhad váhy 3 kg) porodila prvorodička, která měla v průkazce odmítnutý test na OGTT. O ambulantním porodu uvažovala, protože jí klid domácího prostředí přišel bezpečnější oproti nemocničnímu prostředí, přála si omezit zásahy, chtěla lepší adaptaci dítěte na světě. Své přání odejít ambulantně oznámila po porodu. Na reverz odešli 3 hodin od porodu. Kartičku na NLS ženě prodali v porodnici, odběr krve z patičky provedla komunitní PA. Protože stávající PLDD měl problém prohlédnout dítě mladší 72 hodin, změnila ho. V porodnici se ptali na jeho kontaktní údaje. O ženu a dítě v domácím prostředí pečovala rodina, zkušená kamarádka a dítě i matku navštěvovala a své služby poskytla soukromá porodní asistentka. Žena se na tento porod připravovala na kurzu Jemného zrození. Vyjádření ženy: „Ambulantní porod byl nabídnut gynekoložkou přímo na sále. Gynekologické oddělení s AP nemělo problém. Dětské oddělení problémy mělo, vyhrožovali. Porodní plán nedodržen, i přes nekomplikovaný porod (necelé 2 hodiny od příjezdu ze 4 cm do vypuzovací fáze), byly násilím provedeny úkony – vytažení na lůžko, aplikace oxytocinu, provedeni nástřihu. Manžel mne bránil a ubránil před KE a dalšími zásahy, bohužel na 8 lidi na porodním sále nestačil. Nenechali dotepat pupečník, ihned odstřihli a dítě odnesli. Primář je zásadně proti přirozeným porodům a >problematickým< rodičkám se mstí.“

Červen 2018. Zdravá druhorodička zde přivedla v 39. tt zdravé dítě na svět. Ženě odtekla plodová voda 9 hodin před porodem (bylo na ní pohlíženo jako na GBS pozitivní). Porod proběhl v porodnici s komunitní porodní asistentkou. Tato žena se rozhodla pro odchod po 3 hodinách od porodu, protože ji doma čekalo starší kojící se dítě, a měla strašný zážitek ze šestinedělí z minulého porodu. Odešla na reverz, který byl okamžitě donesen. Ošetřující osoby věděly o ambulantním porodu předem. Novorozenecký screening – odběr z patičky (NLS) provedla ta komunitní PA, která byla i u porodu, kartičku na odběr žena v porodnici nedostala, ale nabídli jí kartu k zakoupení. Žena byla velmi spokojená s brzkým odchodem domů. Akorát dětská lékařka strašila smrtí dítěte, pokud dostane dítě vitamín K perorálně. Stávající PLDD bez okolků přijal miminko bez okolků – v porodnici chtěli jen na něj kontakt. O matku a dítě doma pečovala rodina a právě komunitní PA, která měla ženu v kontinuální péči (tzn. před porodem, při porodu a i po porodu). Sen.

Červen 2018. Rodičce, která v Liberci porodila své třetí dítě, se v porodnici po porodu vůbec nelíbilo. Napsala nám: Odešla jsem z nemocnice původně neplánovaně. Pokoj se třemi lůžky byl šílený. Z venku celý den parkovaly dodávky a ten zvuk, jak pískají, když couvají, se nedal vydržet. S personálem jsem nakonec neměla nejmenší problém. Dětská doktorka mě propustila během 15 minut. Chtěla po mne potvrzení od lékaře (PLDD), ten však měl dovolenou. Nakonec mi vyhověla i bez toho. Byla velmi milá. Přirozený porod také nebyl problém, a to jsem ani nestihla dát porodní plán. Měla jsem problém jen s jednou porodní asistentkou, kterou jsem poté odmítla u porodu mít. Také nebyl problém, přišla jiná. Doktorka vyhověla všemu, o co jsem ji během porodu požádala. Její miminko se narodilo v 41. tt, bylo zdravé. Odešla s dítětem 35 hodin od porodu na reverz pro dítě. Kartičku na NLS jí v porodnici prodali. Žena byla moc spokojená, že odešla na svou žádost s dítětem dříve domů. O ženu a miminko se doma postarala rodina.

Duben 2018. Žena zde přivedla na svět své třetí dítě, které se narodilo v 41. tt. Oba byli v pořádku a tak žena požádala o ambulantní porod. Dala přednost zdravější domácí stravě, úplné rodině, pohodlí a hlavně žádné vyšetřování několikrát denně. Zdravotníci o záměru odejít předčasně věděli. Žena s dítětem odcházela 24 hodin od porodu domů. Kartičkou na NLS je nevybavili, odběr krve provedla komunitní porodní asistentka. Komunikace během odchodu probíhala velmi špatně. Dětská lékařka Richterová trvala také na podpisu otce na reverzu – není k tomu právní důvod a trvala na tom, že si pro ženu přijede rodinný příslušník. Žena přesto podepsala sama, což právně je dostačující. Vzkázala nám, že byla s dřívějším odchodem moc spokojená a udělala by to zas. Rodinný pediatr to nevěděl, že miminko nebude starší 72 hodin, ale ochotně ho přijal do péče. V porodnici stačilo předat na něj kontakt. Také je doma navštívil, stejně jako komunitní porodní asistentka, která poskytla ženě i dítěti poporodní služby.

Leden 2018. V lednu se zde narodilo zdravé druhorodičce zdravé miminko v 39. tt. Matka požádala o ambulantní porod, protože doma ji čekalo starší dosud kojené dítě. Ačkoli zdravotníci o plánu předčasně odejít z porodnice nevěděli, pomohli s odchodem a žena s dítětem odešla 19 hodin od porodu domů. Na reverz. Kartičku na NLS ji v porodnici dali, test provedl registrující pediatr. Žena byla s ambulantním porodem moc spokojená a považuje to za skvělou možnost. V porodnici sdělila kontakt na registrujícího pediatra, kterého pro své děťátko našla snadno.

2017

Říjen 2017. Zdravá druhorodička zvolila ambulantní porod z toho důvodu, že se nechtěla odloučit od staršího dítěte a manžela. Miminko se narodilo v 41. tt a bylo v pořádku. Odešla 5 hodin po porodu a podepisovala reverz jen za dítě. Za sebe nemusela. K propuštění jí stačilo sdělit jméno pediatra, ke kterému chce registrovat novorozeně. Ten o ambulantním porodu nevěděl, ale neměl problém s registrací. Kartičku na novorozenecký screening jí nevydali.

Září 2017. Zdravá druhorodička zde přivedla v 40. tt zdravé dítě na svět. Tato žena se rozhodla pro odchod po 12 hodinách od porodu, protože si přála klid doma, normální stravu, nepřetržitý kontakt s miminkem a doma ji čekalo starší dítko. Ošetřující osoby věděly o ambulantním porodu předem. Žena podepsala za sebe i dítě reverz, který jí byl velmi rychle přinesen. Novorozenecký screening – odběr z patičky (NLS) provedl PLDD, kartičku na odběr žena v porodnici nedostala. Stávající PLDD bez okolků vydal před porodem ženě potvrzení (v porodnici chtěli toto potvrzení), že přijme dítě mladší 72 hodin do své péče. Také nedělku a její dítě doma navštívil.

V březnu 2017 zde žena ve 41. tt porodila své druhé dítě. Žena trpěla léčenou epilepsií, jinak se jednalo o normální těhotenství. Domů chtěla odejít dříve za starší dcerou a klidem s vlastním režimem a zázemím. O jejím záměru v porodnici věděli předem, odcházela 10 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 2 hodiny. Kartičku pro odběr na NLS ženě věnovala jedna ze sester, odběr provedl registrující PLDD. Komunikace v porodnici byla ucházející, stačilo jim jméno a kontakt na PLDD. Dosavadní PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Žena je ráda, že odešla dřív, na doma neměla zajištěnou žádnou speciální péči.

Březen 2017. Žena s epilepsií zde ve 41. tt porodila své druhé dítě. Pro ambulantní porod se rozhodla zejména kvůli odporu k nemocnicím a nedůvěře ke zdravotníkům: „Po prvním nevydařeném porodu, částečně kvůli vlastní neinformovanosti, jsem si nastudovala možnosti. Sepsala porodní přání, absolvovala několik sezení s dulou a věřila, že pokud budu chtít, tak i v Liberci budu schopná napravit jejich vlastní chyby”. S dřívějším odchodem byli v porodnici seznámeni předem. Do 2 hodin přinesli reverz, který chtěli podepsat od obou rodičů. Dále je zajímalo jméno registrujícího pediatra a kontakt na něj. Žena odcházela z porodnice po 18 hodinách, má tak zkušenost i s novorozeneckým oddělením. To na ni, stejně jako práce místních porodních asistentek, nepůsobilo nejlépe. Pozitivně se vyjádřila k lékaři: „Poslední dobou se v Liberci snaží, nemají problém s odmítnutím vnitřního vyšetření. Lékař mi při porodu nabízel jiné polohy a překvapivě i mimo lůžko, úplně mě vyrazil dech. Liberec mohu doporučit lidem, kteří vědí co chtějí a umějí se ozvat”. Od jedné ze sestřiček v porodnici obdržela kartičku na screening, který provedl registrující pediatr. Ten neměl žádný problém přijmout novorozence do péče. Žena neabsolvovala žádný předporodní kurz, ani neměla zajištěnou poporodní péči v domácím prostředí. Jako velmi užitečnou k přípravě hodnotí FB skupinu Ambulantní porod a poporodní péče doma: “Bez ní by se informace sháněly těžko, děkuji:-)“

2015

Liberec 2015. Prvorodička ve 40. tt tu porodila zdravé dítě. Měla pozitivní GBS test. Lékaři nevěděli o jejím záměru odejít dřív, nicméně reverz přichystali do dvou hodin, požadovali však potvrzení o přijetí od PLDD. Patičkový test (NLS) provedl ošetřující pediatr, který neměl problém se způsobem porodu. Žena se rozhodla odejít kvůli špatným zkušenostem do domácího prostředí, kde jí pomůže rodina, svoje rozhodnutí nelituje a udělala by ho znovu.