Aktuální informace ohledně ambulantního porodu v této porodnici hledejte na Facebooku ve skupině Ambulantní porod a péče porodní asistentky.

„3.7. 2020 Neonatologická ambulance je otevřena! Dalším krokem ke zvýšení standardu péče na Gynekologicko-porodnické klinice a Neonatologickém oddělení NNB je otevření nové Novorozenecké ambulance. Tato ambulance umožní, kromě nutných zdravotních vyšetření, i provádění novorozeneckých screeningů u předčasně propuštěných dětí. Od září 2020 rozšíříme péči o již propuštěné novorozence – jedná se o možnost zpětné hospitalizace na Neonatologickém oddělení v případě zdravotních problémů. Tuto službu budeme poskytovat jako jedna z prvních nemocnic v ČR.“

V únoru 2019 se na Bulovce rozbíhá Centrum porodní asistence. Vývoj sledujeme a budeme vás zde informovat. Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky profesor Michal Zikán má podporu Ambulantního porodu.
„Ambulantní porod je v naší porodnici možný. Pokud si přejete odejít domů i s miminkem dříve, než je doporučená doba pobytu na oddělení šestinedělí, je třeba se na podrobnostech (týkajících se například dalšího sledování dítěte) domluvit s přítomným gynekologem a pediatrem. Je vhodné být předem domluvena s vaším ošetřujícím pediatrem ohledně převzetí novorozeného dítěte do péče.“ zdroj

2020

V lednu 2020 zde třetirodička vaginálně porodila zdravé dítě ve 41. tt. V anamnéze měla uvedený vysoký krevní tlak, anemii a těhotenskou cukrovku, po porodu se žádné komplikace nevyskytly. Motivací pro dřívější odchod byl komfort a stesk po starších dětech. Se zdravotníky byla vynikající komunikace, o jejím záměru nevěděli před porodem. Po sdělení, že následující den chce rodička s novorozencem domů, nijak nezastrašovali a pouze požádali o častější vážení dítěte kvůli vysazení dokrmu, zavedeném vzhledem k rodičky cukrovce léčené inzulinem. Žena odcházela 58 hodin po porodu jak chtěla, negativní reverz jí k podpisu nedali a nechtěli ani kontakt na PLDD. NLS se stihl ještě v porodnici. Dosavadní PLDD o AP nevěděl, ale nedělal problémy. Doma měli zajištěnou péči rodiny. Žena je ráda za dřívější odchod. Použila Rukověť AP.

V lednu 2020 zde zdravá druhorodička zcela bez komplikací vaginálně porodila zdravé dítě ve 41. tt. Motivací jí byla lepší aklimatizace doma, starší sourozenec, soukromí, absence vizit a nemocniční strava. Zdravotníci o jejím záměru nevěděli předem. Vyžadovali potvrzení od PLDD, které měla připravené. Komunikace s nimi byla vynikající. Podepisovala reverz za sebe i dítě, připravený byl po dvou hodinách. Žena s dítětem odcházela 3 hodiny po porodu. Kartičku na NLS v porodnici neobdržela, test provedla komunitní PA. Dosavadní PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Na poporodní péči měla zajištěnou komunitní PA. Před porodem absolvovala kurz Jemné zrození – hypnoporod. Je ráda, že odešla domů dřív.

2019

V prosinci 2019 zde třetirodička (adminka tohoto webu) ve 41. tt vaginálně porodila zdravé dítě. Rodiče dítěte měli odlišný Rh faktor, jinak se jednalo o zdravé těhotenství. Žena plánovala DP, ale po odtoku zkalené vody se rozhodla odjet do porodnice. Pro dřívější odchod se rozhodla, aby byla pohromadě s rodinou a pro domácí pohodlí. Zdravotníci nevěděli o AP předem, komunikace s nimi byla vynikající, kontakt ani potvrzení PLDD nechtěli. Rodička odcházela 4 hodiny po porodu poté, co podepsala reverz za sebe i dítě, který byl připraven po třech hodinách. Kartičku na NLS obdrželi v porodnici, test provedla sestra na dětském oddělení, kam se vrátila s novorozencem pro podezření na dušnost – sepse. Žena je ráda za rozhodnutí rodit ambulantně, i když se do nemocnice vraceli. Žena měla zajištěnou péči rodiny, PA a duly. Využila Rukověť AP.

V srpnu 2019 zde prvorodička ve 43. tt vaginálně porodila zdravé dítě. V anamnéze žena měla psychiatrickou diagnózu, jinak bylo těhotenství normální, rovněž po porodu byla ona i dítě v pořádku. Domů chtěla žena odejít dřív, aby novorozená dcera strávila první hodiny a dny života v klidu a bezpečí domova. O jejím záměru v porodnici věděli předem, odcházela 13 hodin po porodu po podpisu reverzu za sebe i dítě, který byl dodán hned – připraven předem. Kartičku na NLS předali v porodnici, odběr provedla soukromá PA. Komunikace se zdravotníky byla strašná, stačilo jim jméno a kontakt na PLDD. Žena našla pediatra, který neměl problém přijmout dítě po AP. Před porodem žena absolvovala kurz hypnoporodu od Jemného zrození. Je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči rodiny, zkušené kamarádky, soukromé PA a laktační poradkyně.

Zdravá prvorodička zde porodila ve 39. tt zdravé dítě. Žena chtěla být po porodu v klidu a pohodlí domova. Zdravotníci o jejím záměru nevěděli, reverz vystavili do 2 hodin, bez problémů. V nemocnici vyžadovali potvrzení od PLDD, které maminka měla připravené. Celkový odchod byl po 10 hodinách. NLS screening provedla komunitní PA, pediatr neměl problém přijmout dítě do péče. „Porod proběhl překotně doma, na Bulovce poté pouze porod placenty. Přestřižení pupečníku rovněž až v porodnici cca po 20 minutách od porodu (po dotepání). Personál byl vstřícný a naše přání respektoval, neproběhlo žádné neadekvátní zastrašování, jak jsem se obávala. Velmi pozitivní zkušenost.“

2018

V prosinci 2018 zde žena ve 40. TT porodila své druhé dítě. Žena měla mikroadenom hypofýzy, jinak se jednalo o normální těhotenství. Odejít dříve chtěla za starším synem a do domácího prostředí. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli, odcházela 40 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 1 hodinu. Kartičku na NLS předali v porodnici, odběr provedl registrující PLDD. Komunikace v porodnici byla vynikající, potvrzení od PLDD nevyžadovali. Dosavadní PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Žena je ráda, že odešla domů dřív.

V říjnu 2018 zde třetirodička ve 39. tt přivedla na svět sekcí zdravé dítě. Rodiče dítěte měli odlišný Rh faktor, jinak se jednalo o bezproblémové těhotenství. Žena chtěla odejít dřív do klidu domova, aby se lépe vyspala a za starším dítětem. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli, odcházela 50 hodin po porodu po podpisu reverzu za sebe i dítě, který byl dodán za 0,5 hodiny. Odběr pro NLS se stihl ještě před odchodem. Komunikace se zdravotníky byla ucházející, potvrzení od PLDD nevyžadovali. Stávající PLDD o AP nevěděl, ale neměl s ním problém. Žena je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči soukromé PA.

Červenec 2018. Druhorodička zde přivedla v 41. týdnu zdravé dítě, po fyziologickém těhotenství. Pro ambulantní porod se rozhodla, protože preferovala klid a pohodu domova, chtěla být spolu s rodinou, těšila se na dobrý spánek a domácí stravu. Zdravotníci o jejím plánu odejít ambulantně s miminkem nevěděli, ale přesto matka a dítě odešly 10 hodin po porodu na reverz – ten byl přinesen za 2 hodiny od požádání. Kartičku na NLS dostala v porodnici a odběr z patičky zařídil komunitní PA. Komunikace kolem předčasného odchodu trochu vázla, na rodičku se chodili dívat jako na psa s dvěma hlavami, ale ambulantní porod se povedl a žena byla velmi ráda, že neabsolvovala pobyt v porodnici. Doma je doma. Rodinný PLDD přijal miminko bez okolků, na Bulovce potvrzení nepožadovali. O ženu a dítě doma pečovala rodina a své služby poskytla komunitní porodní asistentka.

Květen 2018. Druhorodička s poruchou srážlivosti krve porodila zdravé dítě v 40. tt. O motivaci pro ambulantní porod nám napsala: zejména starší syn – stále příležitostně kojený, dosud nebyl bez matky déle než přes den (ale uznávám, že by to asi byl zvládl, možná odloučení snáším spíš hůř já…), dále klid domácího prostředí. Měla jsem pocit, že delší pobyt na šestinedělí by nám již nic užitečného nepřinesl (krom zajištění příslušných vyšetření, pochopitelně). Svůj záměr odejít předčasně oznámila po porodu a za 24 hodin od porodu odcházela i s dítětem domů. Reverz donesen do 2 hodin od požádání. Kartičku na NLS si zajistila sama. Kdyby ji neměla, v porodnici by jí nejspíš vydali – ptali se na to. Odběr provedla komunitní PA. Žena byla s průběhem předčasného odchodu spokojená, bylo to profesionální. Byla velmi ráda, že mohla být brzo doma pohromadě celá rodina a příště by to udělala zrovna tak. Dosavadní PLDD přijal dítě do péče a v porodnici se ptali jen na jeho kontaktní údaje. Doma je navštívila komunitní PA a poskytla své poporodní služby matce i dítěti.

Leden 2018. Zdravá rodička zde porodila své třetí dítě v 41. tt. Oba byli zdraví. Žena nám napsala tuto motivaci pro ambulantní porod: Druhé dítě nebylo nikdy bez matky a je dosud kojeno. Měla špatnou zkušenost už při prvním porodu, kdy těžce nesla odloučení od prvního dítěte. Taktéž se jí nelíbil přístup na oddělení šestinedělí. Podle donesené autosedačky zdravotníci tušili, že rodiče budou odejít předčasně. Nakonec všichni odcházeli po 6 hodinách na reverz, který jim donesli do hodiny. Při odchodu z porodnice je vybavili kartou na NLS, který nabrala komunitní porodní asistentka a rodiče kartu zanesli pro vybavení testu k pediatrovi. Žena hodnotí přístup personálu vcelku pozitivně, rezervy by byly (ověřovali si telefonicky pediatra dřív, než k němu žena stihla vůbec dojít, ta plánované miminko nahlásila e-mailem pediatrovi – s přijetím), ale je šťastná, že odešli hned, jak to šlo. Dosavadní pediatr jejich dětí neměl problém přijmout do péče novorozence a v porodnici jim stačilo udat jméno a kontakt na něj. V domácím prostředí je ještě navštívila komunitní PA a poskytla své poporodní služby matce i dítěti.

Leden 2018. Zdravá prvorodička porodila zdravé dítě v Praze na Bulovce. Porodila ve 40. tt. Oba byli zdraví. Rodička si myslí, že zdraví lidé patří domů a ne do nemocnice. Doma je klid a pohoda pro maminku i dítě, nikdo neotravuje a není třeba snášet nálady zdravotníků. Odešli 24 hodin po porodu, reverz k podpisu přinesli po 4 hodinách. Kartičku na novorozenecký screening jim dali v porodnici, odběr potom provedla komunitní porodní asistentka. Komunikace se zdravotníky mohla být z pohledu rodičky lepší. Ambulantní porod tedy nakonec proběhl a maminka je ráda, že mohli na svou žádost odejít dříve. Měli problém sehnat pediatra, hledali poprvé, ale nakonec našli. V porodnici potvrzení od pediatra nepožadovali. Doma je navštívila porodní asistentka.

2016

Srpen 2016. Tercipara. Propustili rodičku i dítě bez potíží na reverz. Kartičku na screening dali s sebou.

2014

Červenec 2014. Druhorodička zde přivedla na svět své dítě v 40. tt. Oba zdraví. Žena uvažovala již před porodem o ambulantním porodu, protože si přála být s prvním dítětem doma, nesnáší prostředí nemocnice, nerada se střetává s omezenými lidmi. Ačkoli své přání odejít předčasně oznámila až po porodu, odcházeli domů 40 hodin od porodu. Od oznámení odchodu uplynulo 9 hodin, než byl reverz k podpisu přinesen. Test na NLS stihli ještě před odchodem z porodnice. Žena byla velmi nespokojená s přístupem zdravotníků stran jejich odchodu, byla to otřesná zkušenost. Přesto byla žena velmi ráda, že odešli dřív. Pediatr, ke kterému chodilo starší dítě rodičů nevěděl o záměru ženy rodit ambulantně a přesto dítě přijal bez problémů. V porodnici se na něj vůbec neptali.