Aktuální informace ohledně ambulantního porodu v této porodnici hledejte na Facebooku ve skupině Ambulantní porod a péče porodní asistentky.

2019

V červenci 2019 zde druhorodička ve 40. tt vaginálně porodila zdravé dítě. Jednalo se o naprosto zdravé těhotenství, rovněž po porodu byla žena i dítě v pořádku. Domů chtěla odejít dříve kvůli klidu, domácímu prostředí, starší dceři a aby se vyhnula dezinformacím. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli, odcházela 3 hodiny po porodu po podpisu reverzu za sebe i dítě, který byl dodán za 3 hodiny. Na NLS se vrátili později do porodnice. Komunikace zde byla vynikající, stačilo jim jméno a kontakt na PLDD. Stávající PLDD o AP nevěděl, ale neměl s ním problém. Žena je ráda, že odešla dřív, doma o ni po porodu pečovala rodina.

V červnu 2019 zde druhorodička ve 40. tt vaginálně porodila dítě zcela bez komplikací. Pro AP se rozhodla kvůli prvorozenému dítěti a pohodlí i klidu domova. Zdravotníci věděli o jejím záměru předem, komunikace s nimi byla vynikající, chtěli znát pouze kontakt na PLDD. Dle jejích slov byli všichni profesionální, velice příjemní a vstřícní. Rodička odcházela domů 2 hodiny po porodu, reverz pro oba byl připraven už předem. Do porodnice se vraceli na NLS, vyšetření sluchu, UTZ ledvin a kontrolu žloutenky. Původního PLDD změnili kvůli jeho potížím s přijetím dítěte po AP. Nový pediatr zajistil péči i v domácím prostředí. Žena je ráda, že se rozhodla pro dřívější odchod.

V květnu 2019 zde druhorodička ve 42. tt vaginálně porodila zdravé dítě. Žena trpěla nedostatkem železa, anemií, jinak bylo vše v pořádku. Po porodu neměli žena ani dítě žádné potíže. Žena chtěla odejít dřív kvůli klidu domova, staršímu dítěti a kvalitnější stravě. O jejím záměru v porodnici věděli předem, odcházela 30 hodin po porodu po podpisu reverzu pouze za dítě, který byl dodán za 5 a více hodin. Na odběr pro NLS se vrátili později do nemocnice. Komunikace se zdravotníky byla ucházející, stačilo jim jméno a kontakt na PLDD. Stávající PLDD o AP nevěděl, ale neměl s ním problém. Žena je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči rodiny.

V dubnu 2019 zde druhorodička ve 39. tt vaginálně porodila zdravé dítě. Žena trpěla gestačním diabetem a dítě bylo polohou KP. Po porodu byli žena i dítě v pořádku. Domů chtěla žena odejít dříve kvůli klidu, spánku a staršímu dítěti. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli, odcházela 48 hodin po porodu, reverz nebyl požadován ani na ženu, ani za dítě. Odběr pro NLS se stihl ještě před odchodem z porodnice. Komunikace zde byla ucházející, stačilo jim jméno a kontakt na PLDD. Současný pediatr o AP nevěděl, ale problém s ním neměl. Žena vnímá svůj dřívější odchod průměrně, za dva dny se vrátili do nemocnice kvůli žloutence, ženě tam pomohli s kojením. Na doma měla zajištěnou péči rodiny.

V březnu 2019 odešla po 48 hodinách od porodu žena s dítětem z důvodu rozšíření salmonely ve zlínské nemocnici. Žena zde porodila své první dítě normální cestou v 39. tt. Děťátko bylo před i po porodu naprosto v pořádku. Jeho matka byla před porodem sledována s vysokým krevním tlakem a podezřením na preeklampsii. Svůj záměr odejít řekla po porodu a k podpisu jí byl nabídnut reverz pouze za ní – čekala na něj 4 hodiny. Test na NLS stihli zdravotníci nabrat ještě před odchodem z porodnice. Průběh dřívějšího odchodu byl hladký a komunikace v pořádku. Žena si dřívější odchod z porodnice chválí. Registrující PLDD o záměru ženy odejít dřív nevěděl (asi ani nemohl, žena jednala následkem okolností výskytu salmonely) a přijal dítě do péče bez výhrad – v porodnici se ptali pouze na jméno lékaře a kontakt. Doma o nedělku a novorozence pečovala soukromá porodní asistentka a laktační poradkyně.

V březnu 2019 zde ve 43. tt porodila zdravá prvorodička zdravé dítě. Motivací byl klid a harmonie domova, představa pobytu na šestinedělí v ní vyvolávalo stres. Žena měla zajištěnou soukromou PA, která v porodnici zároveň pracuje. Žena podepisovala negativní reverz pouze za své dítě, tento byl připraven do půl hodiny od oznámení o odchodu, celkově žena se svým dítětem odcházela 3 hodiny po porodu. NLS screening byl proveden v porodnici, kam se žena s dítětem na tento test vrátila. Najít pediatra nebyl problém, v porodnici nevyžadovali ani potvrzení, ani jméno pediatra. Celkově komunikaci a péči porodnice hodnotí velice kladně.

„Celkový dojem z porodu mám krásný a to hlavně i díky své PA, která mi byla neskutečnou oporou. Termín porodu podle ultrazvuku byl 9. března, porodila jsem ve 42+2 tt s příchodem do porodnice ve 3:40 a odchodem kolem 8 hodiny ranní. Přístup personálu byl skvělý,všichni byli usměvaví a milí. Neměla jsem ani DVP a ani PP.“

V březnu 2019 zde žena ve 41. tt porodila své první dítě. Žena měla pozitivní test na GBS, jinak se jednalo o zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít dřív kvůli pohodlí a také kvůli salmonelóze na odd. v době jejího porodu. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli, odcházela 30 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 2 hodiny. Na odběr pro NLS se rodiče vraceli do nemocnice. Komunikace v porodnici byla vynikající, stačilo jim jméno a kontakt na PLDD. Žena neměla problém najít PLDD, který přijme dítě po AP. Žena je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči soukromé PA.

Únor 2019. Třetirodička ve 42. tt tu zde porodila své dítě, oba zdraví. Žena měla v těhotenské průkazce uvedený výskyt ureaplasmatu. Pro AP rozhodla, aby předešla chaotickému režimu v nemocnici, nepříjemnému personálu a chtěla kojit dítě na požádání a spát s ním v jedné posteli. Zdravotníci věděli o jejím záměru odejít dřív a neměli s tím problém, rodička odcházela po 48 hodinách, takže reverz nebylo třeba podepisovat. NLS screening se stihl udělat ještě v porodnici. Registrující pediatr neměl problém s přijetím dítěte po AP. Poporodní péči zajišťovala rodina a pediatr.

„Porod byl vzhledem ke stárnoucí placentě vyvolávaný. Měla jsem obavy, jestli to bude pro miminko v pořádku, ale musím říct, že jsem si porod díky skvěle PA Jitce Kantové moc užila! Snažila se mi ho všemožně zpříjemnit, na všem jsme se domlouvaly. Miminko jsem si porodila do vlastních rukou, mohla jsem si vybrat polohu, neměli problém s porodem ve stoje – což jsem nakonec bohužel fyzicky nedala. Bonding automaticky, pupečník dotepal, soukromí pro mě a manžela naprosto respektováno. Dokonce nám sami nabídli, aby manžel zajel pro osmiletou dceru, kterou pustili za námi na sál, aby viděla novorozenou sestřičku jako jedna z prvních – což bylo naprosto neuvěřitelné!“

Únor 2019. Zdravá druhorodička zde ve 41. tt porodila zdravé dítě. Maminka se pro AP rozhodla kvůli staršímu dítěti, pohodě domova a podpoře manžela. Zdravotníky předem o AP neinformovala, odcházela po 48 hodinách a reverz nepodepisovala. NLS screening se stihl ještě v porodnici. Registrující PLDD neměl s přijetím dítěte po AP problém. Poporodní péči zajišťovala rodina. Žena se na poporodní péči o sebe a dítě připravila s Rukovětí Ambulantního porodu.

V lednu 2019 zde žena ve 41. tt porodila své druhé dítě. Žena měla vysoký tlak, jinak se jednalo o zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít dřív, aby byla v klidu a odpočívala spolu se starším dítětem a manželem. O jejím záměru v porodnici věděli předem, odcházela 20 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 3 hodiny. Na odběr pro NLS se vrátili s miminkem do porodnice. Komunikace zde byla vynikající, stačilo jim jméno a kontakt na PLDD. Dosavadní PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Žena je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči rodiny a soukromé PA.

V lednu 2019 zde žena ve 41. tt porodila své druhé dítě. U dítěte byla před porodem známá blíže neurčená komplikace. Před tímto těhotenstvím žena podstupovala revizi dělohy. Chtěla odejít dříve za svou dvouletou dcerou, o jejím záměru v porodnici předem nevěděli. Odcházela 12 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán okamžitě. Větší problém, byl v jednání s gynekoložkou, než z pediatričkou. Druhý den se vraceli do porodnice na domluvená vyšetření, včetně odběru pro NLS. Komunikace v porodnici byla vynikající, potvrzení od PLDD nevyžadovali. Dosavadní PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Žena je ráda, že odešla dříve, přes to ovšem hodnotí pobyt v porodnici velmi kladně. Úmysl odejít druhý den ráno sdělila pediatričce večer před tím. Na doma měla zajištěnou péči pediatra.

2018

V srpnu 2018 zde žena ve 42. tt porodila své druhé dítě. Žena měla vysoký tlak, jinak se jednalo o zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít především do klidu a pohodlí domova a za starším dítětem. O jejím záměru v porodnici předem věděli, odcházela 3 hodiny po porodu po podpisu reverzu, který měli nachystaný za 1 hodinu. Potvrzení od PLDD nevyžadovali, stávající neměl problém přijmout dítě po AP. Odběr na NLS provedla 3. den po porodu doma nemocniční PA, která o ženu pečovala. Komunikace v porodnici byla ucházející, žena je ráda, že odešla domů dřív.

V červnu 2017 zde žena ve 39. tt přivedla na svět své druhé dítě. Jednalo se o zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít dřív za starším potomkem, aby měla klid, dobré jídlo a nemusela stopovat a zapisovat kojení. O jejím záměru v porodnici věděli předem, žena odcházela 3 hodiny po porodu po podpisu reverzu, který měli připravený hned. Odběr na NLS provedla sestra v porodnici, kam se na toto vyšetření vrátili. V porodnici stačilo jméno a kontakt na PLDD, ten neměl problém přijmout dítě po AP. Komunikace v nemocnici byla výborná a žena je ráda, že odešla dřív. Po porodu neměla na doma zajištěnou žádnou zvláštní péči.

Duben 2018. Prvorodička zde porodila v 40. tt své dítě. Oba byli zdraví. Žena toužila po ambulantním porodu proto, že chtěla mít soukromí, klid a pohodlí domova. Svůj záměr odejít předčasně oznámila už před porodem. Odcházeli po 3 hodinách – reverz jim nikdo nedal na podpis. Kartičku na test (NLS) jim dali včetně dokumentace. Odběr krve na NLS provedl registrující PLDD, kterého rodina snadno našla – v porodnici nepožadovali potvrzení. Ženě velmi vyhovovalo, že mohla odejít dříve s dítětem domů, moc si to pochvaluje a popisuje průběh opouštění nemocnice jako velmi profesionální a vlídný. V domácím prostředí navštívil dítě PLDD a také přišly za nedělkou komunitní porodní asistentka a laktační poradkyně.

Únor 2018. Druhorodička zde přivedla na svět zdravé dítě v 41. tt. Před porodem u ní byla známá komplikace – trombofilie. Ambulantní porod volila z důvodu dobrého poporodního stavu a z důvodu odloučení od prvního dítěte. Žena věděla, že chce odejít předčasně, ale nakonec zůstala 72 hodin. Před odchodem udělali dítěti test na NLS. Doma je navštívil pediatr.

2017

V září 2017 zde žena ve 38. tt porodila své první dítě. Rodiče měli rozdílný Rh faktor, jinak se jednalo o naprosto zdravé těhotenství. Miminko bylo v poloze KP. Domů chtěla žena odejít dříve především kvůli praktikám tamních LP. O jejím záměru předem nevěděli, odcházela 48 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán asi tak za hodinu. Odběr na NLS byl proveden ještě v porodnici. Komunikace v porodnici byla vynikající, nevyžadovali potvrzení od PLDD, stačilo jim jméno a kontakt. Žena neměla problém najít pediatra, který dítě po AP přijme. Před porodem absolvovala kurz s PA Sabinou Trojkovou. Je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči pediatra.

Květen 2017. Zdravá druhorodička porodila ve 42. tt zdravé miminko. Motivace pro ambulantní porod: Chtěla jsem být v domácím klidném prostředí, užívat si miminka a nepodřizovat se nemocničnímu režimu. Zdravotníci o plánu odejít dříve předem věděli. Maminka odešla 2 hodin po porodu, podepsala reverz, který přinesli za půl hodiny. Kvůli odběru z patičky (NLS) se vraceli ambulantně do porodnice. Komunikace mezi maminkou a zdravotníky byla vynikající a žena byla velmi spokojená, že mohli záhy odejít domů. Snadno našla pro dítě pediatra, který neměl zdání, že půjde o AP a v porodnici se na něj ani neptali. V šestinedělí doma rodinu navštívil pediatr a soukromá porodní asistentka.

Duben 2017. Zdravá třetirodička porodila zdravé miminko ve 40. týdnu. Protože se cítila dobře, nemá obecně ráda nemocnice a chtěla být doma v klidu se zbytkem rodiny, zvolila ambulantní porod. Po 18 hodinách odešli domů, příprava reverzu zabrala hodinu. Na odběr z patičky se vrátili do porodnice. Registrující pediatr neměl předem tušení o ambulantním porodu, ale nedělal problémy. Po porodu řešila problémy s kojením, pozvala si tedy laktační poradkyni a poporodní dulu.

Zlín dlouhodobě umožňuje ambulantní porody, na kterých se lze domluvit předem, jednání je korektní. Pravděpodobně se také stále lze vrátit a potřebná vyšetření po porodu nechat – ambulantně – udělat u nich. (Minimálně v roce 2011 to možné bylo, přičemž tuto možnost sami navrhli.)

V informacích o AP se uvádí, že propuštění v případě porodu mezi 22. a 7. hodinou smí dojít k odchodu až po 7. hodině ranní. Je to pěkné, že znají své limity, ale stále to není nijak legálnější. Můžete odejít kdykoli, podepsaný negativní revers potřebuje personál, ne vy.