Můj Rh faktor je negativní. Mohu rodit ambulantně?

Ano. Přibližně 16 % matek, které porodily ambulantně, mělo Rh faktor negativní.

Dozvěděla jste se, že máte Rh negativní faktor v krvi. Pokud je otec dítěte také Rh negativní, nic navíc neřešíte. Dítě bude mít Rh faktor také negativní.

Pokud je otec dítěte Rh pozitivní, nebo to nevíte, budete řešit po porodu podání injekce anti-D protilátek do svalu.

Co je to Rh faktor a jaká rizika existují po porodu Rh negativní matky?

Je třeba provést u dítěte krevní zkoušku, aby se zjistilo, jaký Rh faktor dítě zdědilo – zda po otci Rh + nebo po matce Rh -. Pokud dítě zdědilo Rh faktor po matce, opět rodiče nemusí dalšího nic řešit. Pokud zdědilo Rh faktor po otci – tedy je Rh pozitivní – pak je vhodné matce po porodu do 72 hodin podat injekčně látku obsahující anti-D protilátky (více zde).

V těhotenství se protilátky kontrolují ve 20. a ve 33. – 34. týdnu těhotenství a injekčně se podávají pro případ, že by došlo ke krvácení, předčasnému porodu, dělala se amniocentéza apod., kde by se mohla krev dítěte a matky smísit. Imunizace trvá asi 12 týdnů.

Je více možností, jak se k injekci může matka dostat, a je na její zodpovědnost, kdo jí injekci podá.

  1. Krevní zkouškou v nemocnici se přijde na to, že dítě je Rh pozitivní. (Krev na krevní zkoušku se odebírá z pupečníku, nebere se dítěti.) Zdravotník zavolá výsledky rodičům a matka se dostaví na píchnutí injekce v nemocnici. Úkon by měl být účtován ze zdravotního pojištění. Pokud se toto stihne ještě před odchodem matky a dítěte z porodnice, je to pro ně nejjednodušší způsob, jak toto všechno vyřešit.
  2. Injekci si žena může sehnat jiným způsobem. Ambulantní gynekolog může vydat recept a žena si lék vyzvedne po objednání v lékárně. Lék bude hradit sama a stojí přibližně 1000 Kč v roce 2020. Pozor! Lék se skladuje při určité teplotě – bude tedy vhodné ho transportovat do lednice ve k tomu uzpůsobené přepravce. Lék injekčně podá doma porodní asistentka nebo jiná osoba, která umí podávat injekčně léky do svalu. Je to vaše tělo, vaše odpovědnost.
  3. Ambulantní gynekolog vám lék může podat ve své ordinaci sám, nebo jeho zaměstnanec.

Pokud můžete, proberte otázku imunizace po porodu se svým ambulantním gynekologem. Už před porodem.