Aktuální informace ohledně ambulantního porodu v této porodnici hledejte na Facebooku ve skupině Ambulantní porod a péče porodní asistentky.

Až porodíte v této porodnici, můžete si domů zavolat tuto porodní asistentku pro poporodní služby:
Markéta Hanáková (724549232)

2019

V dubnu 2019 zde třetirodička ve 42. tt vaginálně porodila zdravé dítě. V anamnéze měla uvedené předchozí problematické porody, jeden sekcí, druhý VEXem, oba ve 42. tt. Žádné potíže se nevyskytly. Motivací pro dřívější odchod bylo snadnější navázání vztahu mezi sourozenci, klid domova bez nevyžádaných rad a přesvědčení, že do nemocnice patří nemocní, nikoli zdravé matky se zdravými dětmi.  Žena oznámila hned po porodu, že chce odejít dřív, zdravotníci trvali na podmínce, že zůstane alespoň 24 hodin. Jelikož si chtěla odpočinout, souhlasila a nic nenamítala. Nemocniční pediatr bez jejího vědomí telefonoval PLDD, na kterého požadoval kontakt, a zjišťoval, zda dítě přijme. PLDD s tím nesouhlasil a dokonce sdělil nemocničnímu lékaři citlivé osobní údaje o starších dětech. Komunikaci se zdravotníky rodička hodnotí jako ucházející, reverz pro oba byl připravený dle dohody. Kartičku na NLS v porodnici neobdržela, test provedla komunitní PA. Nakonec stávající PLDD dítě přijal, a když viděl, že je v pořádku, nedělal žádné problémy. Na poporodní péči měla žena zajištěnou porodní asistentku. Své rozhodnutí rodit ambulantně, hodnotí kladně. Před porodem absolvovala kurz Jemného zrození a použila Rukověť AP.
Moc děkuji Ilonce z kurzu Jemného zrození a také fb stránce o ambulantním porodu. Díky nim jsem já i partner byla psychicky i informačně připravená argumentovat v naprostém klidu a s pochopením a to nám umožnilo hladký průběh a asertivní komunikaci. Mám pocit naprostého vítězství a z trutnovské porodnice si konečně odnáším velmi pozitivní zážitky.

2018

V červenci 2018 zde žena ve 41. tt porodila své první dítě. Rodiče dítěte měli odlišný Rh faktor, jinak se jednalo o naprosto zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít dřív kvůli domácímu prostředí, klidu a pohodě a přítomnosti manžela. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli, odcházela 60 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 4 hodiny. Na odběr pro NLS se vraceli do porodnice. Komunikace v porodnici byla vynikající, stačilo jim jméno a kontakt na PLDD. Žena neměla problém najít PLDD, který dítě po AP převezme. Před porodem absolvovala kurz hypnoporodu od Jemného zrození. Je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči soukromé PA a pediatra.

V červenci 2018 zde žena ve 42. tt přivedla na svět své první dítě. Po porodu omdlévala, rozhodla se proto v porodnici zůstat. Odchod nastal až po více než 72 hodinách. V tomto případě se tedy nejednalo o tvz. ambulantní porod. Patičkový test se stihl udělat ještě v porodnici. Čtvrtý den po porodu se bohužel žena nesetkala s příliš přátelským jednáním. Bylo jí zakázáno s dítětem opustit porodnici. Kromě omezování svobody došlo i na poskytnutí lživých informací o právech rodičky a zdravotním stavu jejího dítěte, manipulaci a shazování: „Byla jsem předvolána na sesternu, kde se shromáždil snad celý personál. Tam jsem si znovu vyslechla řeči ohledně toho, kdo nese za dítě zodpovědnost, co jsem to za matku, která chce dítě vystavit smrtelnému nebezpečí odvozem domů a mmj. jsem nebyla ušetřena ani řečí o tom, že jistě nemám žádné mléko a proto malý neprospívá“. Rodička přitom uvádí, že váhový úbytek dítěte byl v normě. Po konzultaci s dulou (která ženu rovněž doprovázela u porodu) se rozhodla trvat na svých právech a z porodnice odejít. Na reverz čekala jednu hodinu: „Mezitím se tam zase seběhl celý personál. Různě si na nás ukazovali, kroutili hlavou, byli nepříjemní. Nakonec jedna odvážlivkyně vyšla ze dveří, dala nám papíry a v mžiku byla zase pryč. Já byla šťastná a doslova jsem utíkala z porodnice ven. Kde jsem na to vzala sílu, nevím.“
Žena absolvovala kurz o přirozeném porodu ve Vrchlabí.

Červenec 2018. Žena zde porodila svoje první dítě, oba zdraví, žena měla v anamnéze Rh faktor mínus. Lékaři věděli, že maminka chce odcházet dřív a bez problémů vystavili reverz do hodiny. Požadovali pouze kontakt na pediatra. Na patičkový test (NLS) se vraceli do porodnice. Žena i s miminkem odcházela 52 hodin po porodu domů, kde měla zajištěnou péči komunitní PA a rodiny. Pediatra se podařilo najít bez problémů. Maminka chtěla odejít domů kvůli klidu a pohodlí domova, kde bude v kontaktu s rodinou. Svého rozhodnutí nelituje.

2017

Prosinec 2017. Druhorodička porodila ve 40. tt, oba byli zdraví. Motivací k ambulantnímu porodu byl klid domova, prostor na seznámení se s miminkem a starší dcera. O ambulantním porodu věděli zdravotníci před porodem. Odešli 3 hodiny po porodu, za hodinu od požádání jim přinesli k podpisu reverz. Kartičku na novorozenecký screening v porodnici nedali, odběr provedla jejich komunitní porodní asistentka. Maminka hodnotí komunikaci se zdravotníky na výbornou, je ráda že se pro ambulantní porod rozhodla. Porodnice potvrzení od pediatra nevyžadovala, stávající pediatr neměl problém přijmout dítě do péče. Po porodu doma navštívil dětský lékař a porodní asistentka.

Září 2017. Prvorodička, zdravá, porodila v 40. tt zdravého novorozence (hmotnost pod 2500 g). Motivace pro ambulantní porod: Možnost být doma v klidném a bezpečném prostředí, kde zároveň bude rodička s manželem, nepříjemné jednání nemocničního personálu v reakci na porodní plán a při začátcích kojení. O volbě odejít dříve po porodu předem nikomu neříkala, odešli 26 hodin od porodu. Dvě hodiny trvalo, než jim reverz přinesli. Kartičku na NLS nedostali v porodnici a test jim provedla komunitní porodní asistentka. Ačkoli průběh dřívějšího odchodu z porodnice se nenesl na profesionální úrovni (zdlouhavé vyjednávání, jestli opravdu vědí, co chtějí, opakování černých scénářů, nátlak, že by žena už měla být rozkojená – „máte špatné bradavky“, „za co se má to dítě chytit“), nepříjemné jednání na novorozeneckém). Před porodem dítěti zajistila pediatra a dokonce ji vybavil potvrzením o budoucím registrování dítěte (toto potvrzení opravdu nutně mít nemusíte nikde v ČR – pozn. webu). V domácím prostředí je navštívili pediatr, dula a komunitní porodní asistentka.

2015

Prosinec 2015. Zdravá tercipara zde porodila v 41. tt zdravé dítě. Odcházela po 48 hodinách, protože byla velmi nespokojena s drzým personálem, který na ní na porodním sále křičel a nechtěli jí vydat její vlastní dítě. Reverz podepsala jen za sebe, za dítě jí ho odmítli vydat. Kartičku jí nedali, test na novorozenecký laboratorní screening provedl registrující pediatr. Domluvený pediatr nevěděl o záměru předčasného odchodu z porodnice (jak by mohl, když ani rodička nepočítala, že se setká s takovou šichtou v porodnici), ale dítě bez okolků přijal. Rodička byla nadšená z odchodu z porodnice, aby byli s rodinou co nejdřív pohromadě a od nepříjemných cizích lidí.